Chlorek wapnia 40x25kg CAS 10043-52-4
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
Dodaj do obserwowanychOpis i dane techniczne produktu
Chlorek wapnia i jego zastosowania
Chlorek wapnia to nieorganiczny związek chemiczny cechujący się wysoką możliwością wchłaniania wilgoci. Dzięki tej umiejętności jest powszechnie używany przez służby zajmujące się utrzymaniem dróg w dobrym stanie. Znacząco przewyższa sól drogową będąc w stanie pełnić swoje zadanie nawet w temperaturze -40°C, gdzie limit soli wynosi zaledwie -6°C. Jego efekt również utrzymuje się dłużej bo aż do 72 godzin. Z chlorku wapnia nie korzystają jednak tylko drogowcy. Jest szeroko stosowany w przemyśle chemicznym, rolnictwie, budownictwie, browarnictwie, górnictwie oraz przemyśle spożywczym.
Zastosowanie chlorku wapnia w całorocznym utrzymaniu dróg
Podczas zimy, kiedy drogi stają się śliskie a na zewnątrz panuje mróz, z pomocą przychodzi chlorek wapnia. Pochłania wilgoć z otoczenia jednocześnie wydzielając ciepło dzięki czemu skutecznie usuwa oblodzenie oraz śnieg z dróg i chodników. Działa w temperaturze aż do -40°C, a jego efekt utrzymuje się do 72 godzin. W przeciwieństwie do soli drogowej chlorek wapnia nie powoduje korozji samochodów, nie niszczy kostki brukowej ani obuwia i jest przyjazny zwierzętom. Ta sama ilość chlorku wapnia starcza do 10 razy dłużej w porównaniu z solą drogową.
Stosowanie chlorku wapnia
Zaleca się aby na każdy metr kwadratowy powierzchni wysypać około 400 gram środka. Resztę produktu należy szczelnie zamknąć i przechowywać w suchym miejscu.
Chlorek wapnia stosuję się również poza okresem zimowym. Podczas pozostałych pór roku dalej można posypywać nim drogi i nie tylko. Wysypanie tego środka na drogę znacząco ogranicza tworzenie się wybojów i kolein. Dodatkowo w przypadku zakurzonych dróg, boisk sportowych, kortów tenisowych oraz torów żużlowych zapobiega gromadzeniu się na nich kurzu.
Chlorek wapnia w przemyśle spożywczym
Branża spożywcza dodaje chlorek wapnia do produktów na bazie mleka zwiększając w ten sposób ilość wchłanianego wapnia z produktu. Na etykietach produktów spożywczych oznaczany jest symbolem E509. Stosuję się go również jako regulator kwasowości, sól emulgująca, stabilizator oraz w produkcji galaretek i dżemów.
Rolnictwo
Rolnicy wykorzystują chlorek wapnia w opryskach grzybobójczych i bakteriobójczych, chroniąc w ten sposób swoje plony od chorób. Podawanie tego związku ma też inne zalety. Spowalnia proces psucia się żywności, zwiększa odporność owoców na pękanie, a także stymuluje ich wzrost. Ponadto związek ten stanowi dodatkowe łatwo przyswajalne źródło wapnia dla owoców i warzyw.
Ma również pozytywny wpływ na glebę. Poprawia jej strukturę i skutecznie redukuje kwaśne pH polepszając w ten sposób wchłanianie wody i składników odżywczych.
Chlorek wapnia w przemyśle chemicznym:
- Dodatek do tworzyw sztucznych.
- Neutralizuje fosforany w procesie uzdatniania wody.
- Pełni rolę katalizatora w syntezach chemicznych.
- Stosowany podczas osuszania gazów oraz cieczy.
Inne zastosowania chlorku wapnia:
- Przemysł browarniczy wykorzystuje go w celu regulacji twardości wody.
- W medycynie podawany w przypadku niedoborów wapnia i przy leczeniu tężyczki.
- Chroni górników w kopalniach węgla zapobiegając wybuchowi związanych pyłów węglowych.
- Wykorzystywany w gabinetach kosmetycznych.
- Składnik płynów do demakijażu.
- Środek nadający niepalność tkaninom bawełnianym.
- Przyspiesza wiązanie betonu umożliwiając prace budowlane nawet w ujemnych temperaturach.
- Przetwarzanie i odbarwianie papieru.
- Składnik mieszanek gaśniczych.
- Osuszanie mieszkań.
Wpływ chlorku wapnia na organizm człowieka
Chlorek wapnia przyspiesza wchłanianie wapnia przez organizm człowieka.
Wapń jest podstawowym budulcem układu kostnego i jest niezbędny do prawidłowego działania naszego ciała.
Jego niedobory mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak kurczliwość mięśni poprzecznie prążkowanych czy glikozydy nasercowe.
Pierwiastek ten działa przeciwzapalnie, wspomaga regeneracje a także uszczelnia naczynia krwionośne.
Pacjentom których kości nie chcą się zrastać podaje się chlorek wapnia w celu przyspieszenia procesu regeneracji tkanki kostnej. Otrzymują go również ci którzy cierpią na zapalenie krtani i zaburzenia naczynioruchowe. Rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie tętnicze krwi.
Spożyty w nadmiernej ilości może prowadzić do zatrucia. Do jego objawów należą między innymi: zgaga, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, zaczerwienienie skóry i ból gardła.
Nie powinno się stosować chlorku wapnia u osób u których stwierdzono następujące schorzenia:
-Hiperkalcemia (podwyższone stężenie wapnia we krwi)
-Hiperkalcurie (przekraczająca normy ilość wapnia w moczu)
-Chorobach nerek takich jak kamica nerkowa czy ostra niewydolność nerek.
Dane techniczne
CAS | 10043-52-4 |
Numer WE | 233-144-8 |
Masa Molowa | 110,99 g/mol |
Wzór Chemiczny | CaCl2 |